12.06.2024.
MREL obveznice Raiffeisen banke uključene na Open Market segment Regulisanog tržišta Beogradske berze a. d. Beograd

Raiffeisen banka a.d. Beograd je u prvoj nedelji juna izdala dugoročne dinarske obveznice u cilju diversifikacije izvora finansiranja, povećanja nivoa podobnih obaveza i jačanja pokazatelja minimalnog zahteva za kapitalom i podobnim obavezama (MREL racija) i povećanja nivoa minimalnih sopstvenih sredstava i obaveza u skladu sa regulatornim okvirom. Ukupna nominalna vrednost emisije MREL podobnih obveznica je 6 milijardi dinara, a rok dospeća je 6. jun 2028. godine. Obveznice su emitovane sa takozvanom ”call” opcijom koja Raiffeisen banci daje pravo da izvrši prevremeni otkup svih emitovanih obveznica pre dospeća pod uslovima koji su utvrđeni u prospektu.

Emisija je usmerena ka profesionalnim investitorima, a međunarodne finansijske i razvojne institucije su pokazale posebno interesovanje za ulaganje.

U fazi planiranja i same realizacije emisije, Raiffeisen banka je usko sarađivala i imala punu podršku i razumevanje Narodne banke Srbije, Ministarstva finansija, Komisije za hartije od vrednosti, Centralnog registra za hartije od vrednosti i Beogradske berze. Takođe, banka je tokom celog procesa imala podršku RBI grupacije koja ima bogato iskustvo rada sa različitim finansijskim instrumentima u oblasti tržišta kapitala i korporativnog upravljanja.

"Ovo je prva emisija takvog tipa finansijskog instrumenta za Raiffeisen banku. Izdavanjem dugoročnih dinarskih obveznica privukli smo pažnju međunarodnih finansijskih i razvojnih institucija na tržište korporativnih obveznica u Srbiji koje je još u povoju. Takođe, diversifikovali smo izvore finansiranja i produbili odnose sa investitorima. Prikupljena sredstva će biti primarno plasirana u projekte koji za cilj imaju zaštitu životne sredine, jačanje društvene odgovornosti i savesnog korporativnog upravljanja”, rekao je Zoran Petrović, predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke prilikom potpisivanja Ugovora o uključenju i organizovanju trgovanja hartijama od vrednosti na Open Market Beogradske berze a. d. Beograd.

Izvršni direktor berze Ivan Leposavić je tom prilikom izjavio da je uključenje MREL podobnih obveznica Raiffeisen banke prvi korak u jačanju ponude finansijskih instrumenata na Beogradskoj berzi, kao jedne od osnovnih mera u sprovođenju nacionalne Strategije razvoja tržišta kapitala. Iako je domaće tržište kapitala još u ranim fazama razvoja, Raiffeisen banka je prepoznala potencijal koji Berza može ponuditi domaćoj privredi, te verujemo da će ovaj inovativni i pionirski korak u narednim mesecima slediti veći broj domaćih banaka i kompanija.

- LinkedIn objava

Vrednost1.260,16
Promena-2,60
% -0,21%
19.12.2025. 11:07:12Detaljnije
EUR/RSD117,3758
USD/RSD100,1244
Izvor NBS, 19.12.2025.
Tržišna kapitalizacija - 18.12.2025.
506.759.623.654 RSD
4.317.580.664 EUR
Vesti sa Berze
15.12.2025.
Kvartalno prilagođavanje indeksa BELEXline - 15.12.2025.
15.12.2025.
Kvartalno prilagođavanje indeksa BELEX15 - 15.12.2025.
11.12.2025.
Ministarstvo privrede Republike Srbije - Obaveštenje o prodaji akcija za 15 privrednih društava
Poslednje vesti
18.12.2025.
Izveštaj sa održane Skupštine akcionara - Lasta a.d. , Beograd
18.12.2025.
Sazivanje vandredne Skupštine akcionara - Dinara a.d. , Beograd
17.12.2025.
Sazivanje Skupštine akcionara - Omoljica a.d. , Omoljica
16.12.2025.
Informacija u vezi sa 3. tačkom dnevnog reda 35. vanredne sednice Skupštine akcionara - Aerodrom Nikola Tesla a.d. , Beograd
16.12.2025.
Sazivanje vanredne Skupštine akcionara - Hemofluid a.d., Kruševac